Nyhet
/
Nestit Group Når Miljardnivån och Stärker Positionen med Förvärven av Edgeit och Midpoint
Förvärv
Date
November 18, 2025

Nestit Group Når Miljardnivån och Stärker Positionen med Förvärven av Edgeit och Midpoint

uttalande

Nestit Group fortsätter sin nordiska expansion och passerar en ny milstolpe. Genom förvärven av Edgeit och Midpoint växer koncernen till 15 bolag och når nu över 1 miljard kronor i samlad omsättning, med målsättningen att nå 1,5 miljarder inom de kommande åren.

De två nya bolagen stärker Nestit Groups erbjudande inom IT-infrastruktur, molntjänster och cybersäkerhet, och utökar koncernens närvaro i södra Sverige. Nestit Group befäster därmed sin position som en ledande nordisk aktör för små och medelstora företagsbehov av IT- och kontorslösningar.

Att passera miljardstrecket är en viktig symbol för den kraft vi byggt upp. Det visar att vår modell fungerar. Att samla starka lokala bolag under ett gemensamt tak, med fokus på samarbete och långsiktig tillväxt. Edgeit och Midpoint stärker både vår kompetens och vår geografiska närvaro”, säger Johannes Boson, vd för Nestit Group.

EdgeIT, med bas i Göteborg och kontor i Växjö, har i över 20 år hjälpt svenska och internationella företag att öka sin IT-säkerhet och tillgänglighet. Bolaget grundades 2002 och har fokus på IT-infrastruktur och IT-säkerhet.

Att ansluta till Nestit Group ger oss möjligheten att växa vidare med bibehållet lokalt fokus, samtidigt som vi kan erbjuda våra kunder tillgång till fler tjänster och bredare kompetens”, säger Martin Andersson, vd för EdgeIT.

Midpoint, med huvudkontor i Karlstad, är specialiserat på moln- och säkerhetslösningar samt moderna arbetsplatser för små och medelstora företag.

Vi är glada över att bli en del av Nestit Group, ett partnerskap som gör det möjligt för oss att vidareutveckla vårt bolag och leverera ännu starkare IT-tjänster till våra kunder”, säger Fredrik Månsson, vd för Midpoint.

Nestit Group ägs av investeringsbolaget MVI, som aktivt stödjer koncernens tillväxt och nordiska expansionsstrategi. De nya bolagen behåller sina varumärken och lokala marknadsfokus men blir en del av Nestit Groups gemensamma struktur för tillväxt, samarbete och kompetensutbyte.

Kontakt

Johannes Boson, VD
Nestit Group
+46 72-332 50 00
johannes.boson@nestitgroup.com
www.nestitgroup.com

Fler nyheter