nyheter
February 2, 2021
nyheter
February 2, 2021
EFN, en ekonomikanal med fokus på börs, finans, privatekonomi, samhälle och företagande, har gjort ett reportage om PS Auction.
uttalande

PS Auction grundades 1958 som auktionsfirman Pettersson och Son, men bytte ägarskap under tidigt 2000-tal. Efter ett rekordår 2019, steg MVI in som majoritetsägare under 2020.

Per Henriksson, CEO PS Auction, och Lars Liljedahl, tidigare huvudägare, delar i inlägget med sig av sina tankar kring affären. Per Henriksson menar att man kan kombinera det familjära med snabba beslutsprocesser för att utvecklas.

Följ gärna denna länk för att ta del av inslaget. Besök gärna även PS Auctions hemsida.

PS Auctions vision är att ”Fullt användbara produkter aldrig någonsin mer får gå till spillo”. Läs mer om PS Auctions affär på deras hemsida.

FÖRFATTARE
fler nyheter
nyheter
April 12, 2024
nyheter
April 12, 2024
MVI inleder partnerskap med DSolution och Easy Partner
nyheter
April 9, 2024
nyheter
April 9, 2024
Nordic Drives Group förvärvar Aalestrup Elektro ApS
nyheter
January 25, 2024
nyheter
January 25, 2024
Treeco Group stärker sin position genom förvärv av Rögle Plantskola